SZIF

KVALITU ŽIVOTA
URČUJE KVALITA JÍDLA

Abychom byli zdraví a celkově spokojení, musíme se o sebe náležitě starat.

Takový přístup zahrnuje nejen pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, dostatek tekutin, pravidelné lékařské prohlídky, ale především vyvážený jídelníček složený z těch nejkvalitnějších potravin. Jejich hledání nemusí připomínat dobrodružnou honbu za pokladem, může být mnohem jednodušší, než si myslíte…

I U NÁS MÁME
KVALITNÍ POTRAVINY

Často slýcháte, že lokální potraviny mají v porovnání s těmi zahraničními slabiny?

Není to tak úplně pravda. Důkazem jsou výsledky tzv. indexu globální potravinové bezpečnosti (GFI), který každoročně sestavuje prestižní týdeník The Economist. A my jsme se v něm z více než 100 hodnocených zemí letos umístili na neuvěřitelném 5. místě. Se 78,6 body ze 100 možných!

Tipnete si, která země žebříčku vévodí?

Bylo to Finsko. Stříbrnou příčku obsadilo Irsko, bronzovou Holandsko a těsně nad námi skončilo Rakousko (se 79,4 bodu), z čehož vyplývá, že kvalita našich výrobků je víc než srovnatelná.

Co všechno index globální potravinové bezpečnosti hodnotí

Například to, jak jsou potraviny pro lidi dostupné, jakou mají kvalitu a zda jsou celkově bezpečné. GFI však zohledňuje i stav přírodních zdrojů, jako je znečištění vod a znehodnocení půdy. Mimochodem, světový průměr činí téměř 20 %, ale my máme 6 %.

Kdo všechno má podíl na kvalitě potravin

Základem úspěchu je fungující systém nejen v oblasti zemědělství, potravinářství, ale také bedlivý dohled nejvyšších dozorových orgánů. Těmi jsou u nás: Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Státní veterinární správa nebo hygienické stanice.

DALŠÍ DŮVODY,
PROČ JE LEPŠÍ KUPOVAT

lokální potraviny

Přemýšleli jste někdy, jakou vzdálenost musejí urazit potraviny, než se dostanou do českých obchodů?

Tak například:

Česnek z Číny… přes 20 000 km
Hovězí z Argentiny… skoro 12 500 km
Rajčata z Maroka… 3000 km

To je pořádný kus cesty. Přitom kvalitní produkty máme na dosah. Využijme toho.

Koupí lokálních potravin máte jistotu, že neputovaly přes půl světa a že byly sklizeny teprve ve chvíli, kdy skutečně uzrály. Kde se to projeví? Přece na jejich čerstvosti, chuti a celkové kvalitě!

Suroviny, které uzrály v pravý čas a na pravém místě

Lokální suroviny pěstují naši zemědělci s láskou a nejlepším svědomím — a opět to potvrzují nejnovější statistiky: Ve srovnání s ostatními zemědělci používají ti naši minimální množství pesticidů a umělých hnojiv. V rámci EU se můžeme navíc pochlubit prvenstvím za „zdravá zvířata“, což stvrzuje nejnižší spotřeba veterinárních léků.

Pokud tohle všechno zohledníte, vyjde vám nákup lokálních potravin jako jasná volba.

PEČEŤ KVALITY

kdo ji uděluje a co to znamená?




VÍTE, JAK NALOŽIT S TYPICKÝMI SUROVINAMI, KTERÉ SI PŘINESETE DOMŮ?

Jednou z nejhodnotnějších lokálních surovin, z kterých všichni vaříme a potřebujeme je do vyváženého jídelníčku, jsou vajíčka. V nich jsou zastoupeny všechny vitaminy kromě vitaminu C. Z cenných minerálů obsahují železo, fosfor, draslík a zinek nebo selen. A i když si tyhle zázraky přírody pořídíte z ověřených chovů, jste si jistí, že s nimi pak doma zacházíte správně?

„Po nákupu se doporučuje nechávat vejce v chladnějším prostředí o teplotě 5–8 °C. Dále myslete na to, abyste nevystavovali vejce prudkým teplotním změnám, při kterých dochází k orosení skořápky a možnosti tvorby plísní. Vejce také nesmí být přímo vystavena slunečním paprskům, proto je nekupujte například ve stánku, kde do nich praží sluníčko. Vejce doma ukládejte špičkou dolů,"

radí doc. Ing. Kamila Míková, CSc., z VŠCHT, Ústav analýzy potravin a výživy.

Také si zapamatujte, že před uložením vajec do lednice byste nikdy neměli omývat jejich skořápku — odstranili byste jeho ochranný obal, a vejce by se tak mohlo zkazit za kratší dobu.

NENÍ RYBA JAKO KVALITNÍ RYBA

Když se kvalita i čerstvost dají odhadnout pouhým okem

Výrazně lesklá kůže napjatá na těle ryby, tmavě červené, až fialové žábry bez slizu nebo pěny, vypouklé nezakalené oči a příjemná vůně – to jsou znaky, které signalizují, že je vámi vyhlédnutá ryba čerstvá. Dalším vodítkem při výběru ryb mohou být také značky kvality potravin, jakými jsou například Regionální potravina nebo Klasa. Ty jsou zárukou toho, že je produkt, v tomto případě ryba, skutečně kvalitní.

Návod na skladování

„Svalovinu je potřeba pečlivě omýt a poté okapat přebytečnou vodu. Rybu dáme na talíř či větší nádobu a překryjeme mikrotenovou fólií. V lednici vydrží 2 dny, aniž by utrpěla kvalita masa. Pokud je možnost využití vakuového přístroje, takto ošetřená ryba vydrží v lednici 3–5 dní v chlazené podobě bez nutnosti zmrazování, které výrazně sníží kvalitu suroviny,“

doporučuje Ing. Vít Kotlín, DiS., zástupce ředitele Rybářského sdružení České republiky.

Může být zmrazená ryba kvalitní? Jen za určitých podmínek

Samozřejmě že je vždy lepší ryba čerstvá, a když už si ji nemůžete dopřát, je dobré vědět, že: Ideální teplota pro zmrazování činí -35 až -40 °C, avšak váš domácí mrazák zvládne nanejvýš 18 °C pod nulou. To je první potíž. Kritická bývá navíc teplota kolem -4 °C, při níž v živočišné buňce dochází ke tvorbě krystalů vody. Z takto zmrazené ryby pak po rozmrazení vytéká buněčná šťáva. A čím déle je ryba vystavena této teplotě, tím větší jsou škody. Proto je lepší rychlomrazení. Pokud ale rybu musíte mrazit, skladujte ji alespoň v mikrotenovém sáčku nebo v plastové uzavíratelné krabičce. Maximální doba mrazení by u svaloviny kapra neměla přesáhnout měsíc.

Chvála sladkovodním rybám


Možná tušíte, že nejvyšší obsah vitaminu D se ukrývá v oleji z tresčích jater. Co ale pravděpodobně překvapí, je fakt, že vyšší obsah vitaminu D najdete také v našich sladkovodních rybách.

JAK PROVĚŘIT SVÉ ZNALOSTI, ZAJÍMAT SE O KVALITU...

a vyhrát na rok 3x ŠKODA Karoq

Jak si návyk sledování pečetí kvality osvojit 

Co třeba (vý)hrou?

Momentálně probíhá velká spotřebitelská soutěž „Stříhejte kolem dokola”, jejímž maskotem je panáček Klasáček. Právě s ním si můžete zasoutěžit a zároveň prověřit své nově nabyté vědomosti. Zadání soutěžního úkolu zní: „Vybírejte výrobky se značkami kvality jako například Klasa, Regionální potravina, BIO — vystřihněte je, nalepte do herní karty a zašlete.“ Soutěž trvá do ledna 2022, herní karty a podrobné info včetně pravidel visí na webu akademiekvality.cz 

Aplikace, které budou bavit všechny

Akademie kvality je vzdělávací platforma, která nabízí tipy, recepty, nejnovější studie, spolupracuje s odborníky a učí dospělou populaci lépe se stravovat. Že byste úctu ke kvalitě všeho, co konzumujete (a kde byly takové věci vypěstovány) rádi předali i svým dětem? Na webu jsou k mání kromě odborných informací, receptů i zábavně-edukativní aplikace jako Život na statku nebo Statkář.

Vydejte se správným směrem

Ať už je vaším cílem stravovat se ještě o dost lépe, podpořit regionální farmáře, naučit své děti úctě k tradičním věcem, či jen obohatit rodinný jídelníček o kvalitní potraviny, stačí vybírat produkty označené logem kvality. Jste připraveni?

(C) 2024 BurdaMedia Extra, Veškeré kopírování obsahu bez souhlasu autora zakázáno.
Text: BurdaMedia Extra, Zdroj foto: Akademie kvality, Shutterstock.com

Staňte se naším partnerem pro lepší příběhy.
Více informací pro klienty o Burda Stories hledejte na tomto místě.