PRÁZDNINOVÉ MENU

PRÁZDNINOVÉ MENU

Kolik zemí,
tolik chutí

Goede smaak, Holland

Tulipány, větrné mlýny, hranolky nebo vafle... Už víte, kam jsme zabrousili?

Nizozemské království

Že jde o tulipánovou velmoc? Ano, ale to už od 17. století! Nizozemské království láká spíš na své volnomyšlenkářské coffee shopy, množství kulturního vyžití a ekologický způsob cestování.

S hlavou v oblacích a v sedle kola procestujete celý Amsterdam. Na cyklostezkách, kterými je hlavní město protkané, budete potkávat lidi různých profesí — od byznysmenů přes studenty po dělníky.

Jestli patříte mezi milovníky dějin umění, zaparkujete sdílený bike před Rijksmuseum, které je zde vůbec největší, nebo před Van Gogh Museum, kde můžete obdivovat obrazy nejen jeho, ale narazíte tu i na dílo Gauguina, Moneta a dalších umělců. Nahlédnout můžete také do Domu Anne Frank, místa, kde židovská dívka psala svůj deník.

Příjemnou povinností je i plavba po grachtech (kanálech)!

Jak se sem dostat?
Když vyrazíte z Prahy autem, pojedete asi 9 hodin, Asmsterdam od ní dělí necelých 900 km.

Co si místní rádi dopřávají

Nizozemské zemědělství je maximálně soběstačné, což se odráží i v jídelníčku národa: U snídaně typický Nizozemec nepohrdne chlebem s máslem obloženým sýrem, jako je třeba Edammer, Gouda, Edam, Amsterdammer, Nagelkaas nebo Kruidenkaas.

Jinak je ale holandská kuchyně multikulturní, mixují se v ní italské i asijské vlivy, takže si v Nizozemském království můžete dát cokoliv, na co zrovna dostanete chuť.

Ovšem Nizozemci mají za hlavní jídlo dne hlavně večeři. Frčí tu hranolky i krokety, extra hutné polévky, jako je snert, hrachová polévka. Anebo nebo humkessoep, hustá polévka plná brambor. A jako dezert si v příjemné restauraci poručte třeba lívanečky poffertjes nebo pomázanku s arašídovým máslem a čokoládou, které se tu říká hagelslag.

Tajemství šťastných Nizozemců

Čím to, že Nizozemské království patří dlouhodobě mezi ekonomicky nejvyspělejší země světa? Možná to bude tím, že jeho obyvatelé nejen tvrdě pracují, ale zároveň si dokážou užívat života. Sotva vysvitne slunce, už zasedají do zahrádek a radují se z přítomného okamžiku. A pro zajímavost — žije tady nejvíc singles v celé Evropě.

Od Evropy až po Karibik

Nizozemské království je konstituční monarchie. Země se politicky skládá ze 4 autonomních oblastí, z nichž každá má vlastní vládu. Nicméně králem je jen jeden, čtyřiapadesátiletý Vilém Alexandr. Za úřední jazyky tu platí nizozemština a fríština, ale v pohodě se tu domluvíte s angličtinou nebo němčinou. A pozor, území Nizozemského království nenajdete jen v Evropě, ale také v Karibiku — konkrétně jde o Arubu, Curaçao a Svatý Martin.

Máte chuť pohostit se jako Nizozemci?

… pak se asi nejspíš nebudete bránit kosmopolitní kuchyni, dobrotám „vypůjčených” od jiných národů. Zároveň vás ale bude zajímat kvalita surovin! Klidně si dejte smažené, uzeniny či sýry a dolaďte je kečupem, ovšem ne jen tak ledajakým…

Tip: THOMY Kečup Jemný
Švýcarská značka Thomy už pořádně dlouho patří mezi nejvyhlášenější výrobce omáček a dipů, jaké vám perfektně dochutí jakýkoliv pokrm. Potrpíte si na plně sladkou chuť rajčat? V nejnovějším jemném Kečupu od Thomy nenajdete absolutně žádný škrob, ale jen pečlivě vybraná rajčata, která přirozeně uzrála na sluníčku. Mimochodem, na jediné 560g balení jich je použito rovné kilo!

Achchha svaad, Bhaarat

Láká vás Orient? Pak vítejte v Indii!

Země plná kontrastů

Má skoro 1,5 miliardy obyvatel a představuje druhou nejlidnatější zemi světa. To je Indická republika. Že si představíte hlavně explozi barev, slony, vůni orientálního koření, ale taky chudinské čtvrti?

Možná budete překvapeni, ale tahle jihoasijská země vykazuje hned po Číně největší ekonomický růst na světě! Kromě toho disponuje vlastním kosmickým programem…

Jazykově-vědecká země s láskou k filmu

Věděli jste, že si každý stát v indické federaci nárokuje vlastní jazyk? Celkem jich tu je tak 22. Nejrozšířenější je přitom hindština, bengálština, maráthština a tamilština.

Indie ale dala světu kromě jazyků i matematické základy, právě odsud vzešla slavná Pythagorova věta z 6. století př. n. l. Pamatujete si ji ještě? :)

Dnes se tahle sedmá největší země světa může pochlubit úspěchy svých snímků, které vznikají vesměs v Bombaji, centru tamějšího filmového průmyslu (Bollywood). A když už je o kinematografii řeč, za zmínku stojí ještě indická herečka českého původu Yana Gupta, 42 let. Vygooglete si ji.

(Nejen) plážové klenoty

Písčité pláže lemované kokosovými palmami a klid — ano, i taková místa se v přelidněné Indii dají najít. Pokud ovšem vyrazíte správným směrem...

Vydejte se do Goa, nejmenšího státu celé federace na západě Indie. Právě v něm se rozkládá víc než 100kilometrové pobřeží, jež omývají vlny Arabského moře. Místo také proslavili v 60. letech hippies, navíc tu objevíte i spoustu křesťanských církevních památek. A kdy sem? Léta tu jsou obzvlášť horká a dost vlhká (do listopadu tu dokonce můžou zuřit monzunové deště), pro nebeský relax je lepší přiletět během zimy.

A je tu ještě jedno doporučení pro klidný pobyt: Stát Kérala, který se nachází na jihu: Palmové háje tu střídají rýžová pole, protkaná hustou sítí vodních kanálů, po nichž se můžete plavit na hausbótech. Pokud se ale toužíte i tady vykoupat, vede zde pás Marari Beach. Zajímáte se o alternativní směry? Pak vás určitě potěší, že vznik ájurvédy, 5000 let staré celostní medicíny, se váže právě k téhle oblasti!

Indické jídlo jako koření života

Indie zabírá pořádný kus kontinentu a každá oblast nabízí hostinné podmínky pro pěstování různýcn rostlin a koření. Nejčastějšími druhy, které na tamějších plantážích rostou, jsou skořice, šafrán, kurkuma, římský kmín, kardamom, hřebíček, fenykl, anýz, muškátový oříšek, muškátový květ, pepř, zázvor, badyán nebo chilli.

Proto téměř každá oblast, dokonce i každá domácnost si vyrábí vlastní směs koření, z nichž nejznámější je garam masala.

Typická indická jídla?
Malý výčet zde:

  • Čápátí —  placky z nekynutého těsta, které se servírují jako příloha.
  • Karí — nejde o směs koření, ale o výrazně kořeněné jídlo z dušeného masa, ryb a zeleniny či luštěnin v omáčce.
  • Tikka — pokrm, v němž nechybějí kousky kuřecího masa, grilované koření ani česnek.
  • Pakora — to jsou zase vegetariánské pečené taštičky, které se plní zeleninou nebo luštěninami.

Kolébka vegetariánství i veganství

Indie je země s největším počtem vegetariánů na světě. Souvisí to nejen s náboženstvím (hinduismus, buddhismus, džinismus), v kterých jsou zvířata posvátná, ale také s myšlenkou budování společenské hierarchie.

Někteří Indové považují jedení masa za nečisté, něco, co by je totálně deklasovalo. Mimo jiné, první zmínka o vegetariánství pochází už z 6. století př. n. l.

V poslední době, a to nejen v Indii, je trendem veganství, v rámci nějž lidé nekonzumují ani vejce či mléčné výrobky. Patříte mezi vegany i vy? Ať už je váš důvod jakýkoliv, potěšit své gurmánské touhy můžete celkem rafinovaně.

Ochutnejte pravou chuť Indie

To, že jste se stali veganem, neznamená, že se musíte vzdát oblíbených jídel – ani samotní Indové to tak nemají. Že jste právě dostali chuť na šťavnatý burger? OK. Kdo říká, že musí být z masa!

Inspirace: Indové nepoužívají příbor, ale vystačí si výhradně se svojí pravou ruku, kterou si hbitě smíchají všechny ingredience. A pak už si jen pochutnávají!

Tip: THOMY Veganská omáčka na burger
Co vám ale jakoukoliv lahůdku ještě vylepší, je Thomy Veganská omáčka na burger. Je tak dobrá, že osloví úplně všechny — bez ohledu na vyznání.

Bienvenido a España, pruébalo

Kdo ještě nezkusil paellu nebo chorizo, ten neví, jak chutná Španělsko...

V rytmu Španělska

Španělské království se zabydlelo na Pyrenejském poloostrově a jeho celková plocha činí 505 990 km². Politicky se země dělí do 17 regionů a dvou autonomních měst.

Odjakživa se na jeho území míchají kultury, což zjistíte hlavně při procházce rozpálenými uličkami měst — jsou tu cítit vlivy jak arabské, židovské, tak i křesťanské. A i když je v současnosti hlavním městem Madrid, popularitou ho přebíjí Barcelona. Za nejpokrokovější a čím dál navštěvovanější je však momentálně považovaná Valencie.

Co je v téhle metropoli k vidění?
Hedvábný trh, dřívější důležité obchodní centrum. Pro hltače kultury či objevů bude záživnou zastávkou zase Město umění a věd, kde sídlí opera, oceonágrafický park či planetárium.

Překvapivá fakta o Španělsku, která je dobré znát

Je největším producentem, ale zároveň i konzumentem olivového oleje. Na španělském území proteče až polovina všech světových zásob!

Od roku 1945 se ve městě Buñol pořádá festival La Tomatina. Jeho program? Rajčatová bitka! Trvá vždy přesně hodinu, přičemž účastníci, kterých bývá až dvacet tisíc, jsou svlečeni do půl těla a vybaveni plaveckými brýlemi. Letos by tahle událost měla připadnout na 25. srpna.

Ke Španělsku se kromě Kanárských ostrovů a Baleár řadí i městečko Llívia, v kterém žije dnes kolem 1400 obyvatel. Kuriozita? Najdete ho ve Francii. Přesněji řečeno asi 153 km severozápadně od Španělska. V rukou Španělského království je už od dob Pyrenejského míru, uzavřeného roku 1659.

Dodržovat ve Španělsku po obědě siestu je nutností. Zapomeňte proto, že byste si tu dojednávali jakoukoliv schůzku, bylo by to neslušné.

Máte pocit, že se všechny stavby v Čechách vlečou? Ale kdeže! Chrám Sagrada Família, dominanta Barcelony, je ve výstavbě už od roku 1882. Navrhl ji slavný katalánský architekt Antonio Gaudí. Ale už brzy by měl být tento kolos dokončen! Uvádí se, že v roce 2026.

Hymna se nazývá Královský pochod a až do roku 2008 neměla žádný oficiální text. Za to, že už ho teď má, se zasloužil Španělský olympijský výbor a speciální komise, která vybírala z několika tisícovek návrhů.

Kde se vzalo BBQ?

Plánujete začít pilovat španělštinu? Jen to udělejte. Vždyť až 400 milionů lidí na světě ji má jako mateřský jazyk. A dost slov, které běžně používáte, pochází právě odsud.

I označení barbeque, o kterém jste si nejspíš automaticky mysleli, že pochází z angličtiny, má své kořeny ve španělštině.  Výraz „barbacoa“ totiž v překladu popisuje dřevěný rám, při němž se na otevřeném ohni připravovalo maso. To právě díky zvláštnímu způsobu přípravy dostalo nezaměnitelnou kouřovou notu. A když už jsme zase u jídla, nevyhládlo vám náhodou trochu?

Tip: THOMY BBQ omáčka s příchutí brandy
Obohatí šťavnaté steaky speciální kouřovou notou tak, že si tenhle gurmánský zážitek bleskurychle přenesete i k sobě domů a příchuť brandy tomu celému dodá sladce řízný ráz.

Oh, ma douce France

Země lásky, prokletých básníků, šik jídla a skvělého vína

Francie je pestrá, ale zatraceně šik!

Má tvar šestiúhelníku a svojí rozlohou patří mezi největší státy EU. Co se však týče počtu obyvatel, je „až” na 2. místě, za Německem!

Břehy Francie v západní části omývá Atlantský oceán, v severozápadní Lamanšský průliv, zatímco na jihu pevninu olizují vlny Středozemního moře.

Co navštívit, abyste viděli „všechno”

„Paříž je vždycky dobrý nápad,” prohlásila Audrey Hepburn, populární herečka 2. poloviny 20. století. A i když na světě existuje víc než 30 měst nesoucích název Paris, určitě měla tahle ikona na mysli hlavní město Francouzské republiky. Vyslyšíte ji?

Nudit se tu rozhodně nebudete. Ukrývá se tu totiž přes 1800 památek a 170 muzeí. Kde nasát bohémskou atmosféru míst, kam se od nepaměti rádi stahují umělci a inteligence?

Vydejte se do Latinské čtvrti, která se vine od levého břehu až po kopec až ke kopci Montagne-Ste-Genevieve. Sídlí tu Sorbonna, ale můžete navštívit třeba i botanickou zahradu Jardin des Plantes nebo majestátní budovu Panthéonu. Když půjdete podél Seiny dál, neminete ani Eiffelovu věž, Musée d’Orsay a další klíčové budovy metropole. Na pravém břehu řeky se dá zase obdivovat Elysejský palác či korzovat bulvárem Champs-Élysées.

Kde si v Paříži dopřát piknik?

Pokud si za slunného dne rozložíte deku v Martových polích s vyhlídkou na Eiffelovku, v Lucemburských zahradách, nejrozlehlejším parku Paříže, anebo v zeleni uprostřed Vogézského náměstí, k tomu přiberete košík plný francouzských delikates, připravíte si naprosto nezapomenutelný zážitek!

Tour de Francie

  • Francie byla osídlená už v pravěku. Nejpozoruhodnější památky ale pocházejí z roku 1800 př. n. l. — jde o jeskynní malby v Lascaux.
  • Nejvyšším vrcholem je Mont Blanc (4809 m n. m.), tyčí se na francouzsko-italské hranici.
  • Nejdelší a největší řekou je Loira. Zabírá celkem 117 000 km² plochy Francie. A právě podél jejího toku vyrostlo víc než 120 okázalých sídel — zámky na Loiře, které si šlechta stavěla od 15. století.
  • Nejoblíbenější národní sport? Váháte mezi cyklistikou, tenisem, ragby nebo fotbalem? Jste vedle! Suverénně nejžádanějším je pétanque, kterému se ve volném čase oddává asi 17 milionů lidí!
  • Francie je etnicky nejrůznorodější zemí Evropy. Minimálně 40 % populace má nějakého předka, který pochází z jiného koutu světa.

Šéfkuchaři, co dali francouzské gastronomii zvuk

Šik, elegantní, stylová. Taková je nejen francozská móda, ale i kuchyně. V téhle zemi vznikla v 19. století takzvaná haute cuisine, vysoká gastronomie, a za jejího zakladatele je považován Marie-Antoine Carême. Na jeho sufflé nebo smetanovo-jahodovém dortu zvaným Charlote Malakoff byl závislý sám Napoleon!

Základy moderní gastronomie položil na začátku 20. století šéfkuchař Auguste Escoffier, ten kladl důraz na stravitelnost a nenáročnou přípravu.

Kuchařem století se ale stal později Paul Bocuse, který prosazoval tazvanou novou kuchyni. Potrpěl si na neotřelé kombinace, přitom čerpal z původních receptů. Zemřel v roce 2018.

Věděli jste, že: Před 11 lety byla francouzská gastronomie připsána na seznam nemateriálního světového kulturního dědictví UNESCO?

Skvosty francouzské kuchyně

Coq au vin – znamená doslovně „kohout na víně“, ale dělá se spíš z kuřecího masa. To je nejprve marinované ve víně, pak se přidají kousky slaniny a následně se maso podusí. A jaké koření přidat, aby jídlo zavonělo nefalšovanou Francií? Jedině bouquet garni, svazek čerstvých bylinek, v kterém nesmí chybět tymián, petržel, bobkový list, šalvěj ani rozmarýn. Hmm!

Oupe à l'oignon – polévka založená na zkaramelizované cibulce a masovém vývaru, doplněná krutony a typickým sýrem gruyère.

Provensálské bylinky, lanýže, panenský med a sušené klobásky. Takové jsou suroviny, které pocházejí z oblasti Provence. Ale to není zdaleka vše, na čem jsou francouzští gurmani závislí — must have ingrediencí jsou i rajčata, víno či anýzový likér.

Ratatouille — vegetariánský pokrm z pečené zeleniny, jako jsou lilek, cuketa, paprika, rajčata, to celé okořeněné provensálským kořením a česnekem. Mimochodem, stejnojmenný animák se sympatickým šéfkuchařem krysákem z roku 2007 jste viděli?

Lekce restaurační francouzštiny

Chystáte se za jídlem do francouzského podniku, jenže si z dob studií (ne)povinného cizího jazyka na střední škole pamatujete sotva „merci?” Nevadí!

Zalijte své jídlo sluncem

Přemýšlíte, co si v parném létě naservírvat? Dopřejte si něco výživného, avšak lehkého. Něco, co obsahuje zeleninu a bylinky, jak by poradili věhlasní francouzští šéfkuchaři.

Tip: THOMY Francouzský dresink
Základem salátového dresinku jsou šťavnatá rajčata a směs bylinek, s kterými se rázem ocitnete v prosluněné Francii. Tahle výborná „zálivka" báječně dochutí i jakékoliv další letní, třeba grilované speciality. Bon appétit!

Vymáčkněte z letošního léta ještě víc!

...a myslete na to, že chutím se meze nekladou!

Stack-attack recept

Stack-attack recept

Stack-attack recept

Bagel s pastrami

Bagel s pastrami recept

Bagel s pastrami recept

Rošťácká roštěnka

Rošťácká roštěnka recept

Rošťácká roštěnka recept

Listový salát se švestkovým dresinkem a kuřecími nudlemi

Listový salát se švestkovým dresinkem a kuřecími nudlemi recept

Listový salát se švestkovým dresinkem a kuřecími nudlemi recept

Na křídlech chuti

Na křídlech chuti recept

Na křídlech chuti recept

Avokádová tortilla

Avokádová tortilla recept

Avokádová tortilla recept

Losos jak lusk

Losos jak lusk recept

Losos jak lusk recept

Bowl s avokádem a cizrnou

Bowl s avokádem a cizrnou recept

Bowl s avokádem a cizrnou recept

Buddhova miska s kurkumovým dresinkem

Buddhova miska s kurkumovým dresinkem recept

Buddhova miska s kurkumovým dresinkem recept

Item 1 of 9
Stack-attack recept

Stack-attack recept

Stack-attack recept

Bagel s pastrami

Bagel s pastrami recept

Bagel s pastrami recept

Rošťácká roštěnka

Rošťácká roštěnka recept

Rošťácká roštěnka recept

Listový salát se švestkovým dresinkem a kuřecími nudlemi

Listový salát se švestkovým dresinkem a kuřecími nudlemi recept

Listový salát se švestkovým dresinkem a kuřecími nudlemi recept

Na křídlech chuti

Na křídlech chuti recept

Na křídlech chuti recept

Avokádová tortilla

Avokádová tortilla recept

Avokádová tortilla recept

Losos jak lusk

Losos jak lusk recept

Losos jak lusk recept

Bowl s avokádem a cizrnou

Bowl s avokádem a cizrnou recept

Bowl s avokádem a cizrnou recept

Buddhova miska s kurkumovým dresinkem

Buddhova miska s kurkumovým dresinkem recept

Buddhova miska s kurkumovým dresinkem recept

Za hranicemi očekávaných chutí.THOMY

Značka THOMY s více než padesátiletou tradicí a vedoucí pozicí na německém a švýcarském trhu nabízí svým zákazníkům výrobky pro teplou i studenou kuchyni výjimečné kvality. A abyste o ni nebyli ochuzeni, v roce 2016 představila společnost Nestlé značku THOMY také na českém a slovenském trhu. Vyzkoušejte je.

(C) 2024 BurdaMedia Extra, Veškeré kopírování obsahu bez souhlasu autora zakázáno.
Text: BurdaMedia Extra,, Zdroj foto: Thomy.cz, Pixabay.com, Pexels.com, Shutterstock.com, Zdroj video: Pixabay.com, Pexels.com

Staňte se naším partnerem pro lepší příběhy.
Více informací pro klienty o Burda Stories hledejte na tomto místě.