Krása na talíři

Krása na talíři

TOP 26 potravin pro mladistvý vzhled

Než si koupíte další zázračný a drahý krém, zamyslete se, jak můžete svému vzhledu prospět správnou výživou a výběrem potravin.

Máme pro vás skvělý přehled těch nejlepších jídel pro zdravou pokožku, bohaté vlasy i zářivý úsměv. Zakousněte se s chutí do čerstvých potravin a nechte přírodu pracovat pro vás. Tyto zkrášlovací recepty vám budou zaručeně chutnat.

PRO KRÁSNOU POKOŽKU

Olivový olej

Kvalitní olejový olej je zdraví nesmírně prospěšný. Obsahuje látky, které prospívají srdci a udržují naše buňky ve skvělé kondici. Kromě toho je to také silný bojovník proti vráskám.

Na rozdíl jiných tuků se olivový olej doslova hemžící se omega-3 mastnými kyselinami. Ty chrání pokožku před poškozením volnými radikály. Také antioxidanty obsažené v olivách pomáhají snížit poškození kůže, které může vést k vráskám a vadám.

Rajčata

Rajčata obsahují lykopen – silný antioxidant, který neutralizuje volné radikály. Ty jsou hlavní příčinou stárnutí pokožky a vzniku vrásek. Jedna studie dokonce zjistila, že konzumace rajčat může pomoci proti spálení kůže a stárnutí kůže související se sluncem.

Pokud chcete z rajčat vytěžit maximum, měli byste je konzumovat tepelně upravená – grilovaná, či pečená. V takovém případě vaše tělo zpracuje lykopen efektivněji.

Řeřicha

Přidejte si do salátu mladou řeřichu. Je bohatá na minerály a vitamíny A, B1, B2, B6, C, E a K. Je to doslova vitamínová bomba pro vaši pokožku. Každodenní konzumace řeřichy radikálně zvýší hladinu antioxidantů, které napomáhají zdraví pokožky.

Čokoláda

Dobrá zpráva pro všechny čokoholiky. Tmavá čokoláda je nejez zdravá, ale prospěje i vašemu vzhledu. Snižuje krevní tlak, chrání srdce a díky obsahu flavonoidú také účinně chrání pokožku před škodlivými UV paprsky.

Čokoláda je štěstí, které se dá jíst

Sója

Tofu a sójové boby dodávají vaší pokožce pevnost a hutnost. Asi to je jeden z důvodů, proč východní kultury působí tak mladě. Je to díky aglykonu, látce obsažené právě v sóji.

Divoký losos

Divoký losos je bohatý na omega 3 mastné kyseliny a tím udržuje pokožku vláčnou, hydratovanou a bez vrásek. Navíc je takto vyživená pokožka i lépe chráněna před sluncem.

U lidí, kteří pravidelně jedí hodně ryb je až o 30 % nižší riziko poškození pokožky sluncem než u těch, kteří se rybám vyhýbali.  Krom toho vitamín D v lososu pomáhá udržovat zdravé kosti a zuby.

Řecký jogurt

Protein je váš kamarád, zejména pokud jde o udržování pevné pokožky, odolné proti vráskám. Je bohatý na vitaminy B, které pomáhají pokožku detoxikovat.

Grapefruity

Grapefruit je víc než jen dietní jídlo – je to citrusové požehnání pro vaši pokožku. Velice účinně bojuje proti striím.

Už polovina grepu obsahuje 59 procent doporučené denní dávky vitamínu C, která je nezbytná pro ochranu kožních buněk. Vitamin C je také důležitý pro tvorbu kolagenu, který zajišťuje elasticitu pokožky.

Mango

Toto exotické ovoce chrání pokožku před škodlivými volnými radikály a před slunečním UV zářením po celé léto.

PRO KRÁSNÉ VLASY

Ovesné vločky

Ztráta vlasů je velice často způsobena nesprávnou dietou. Oslabené vlasy postrádají základní vitamíny a minerály. Právě ovesné vločky je mohou doplnit. Jsou plné železa, zinku a zdravých tuků – tedy živin, které pomáhají udržovat zdravé a silné vlasy.

Mandlové máslo

Použití mandlového oleje přímo na vlasy je známým trikem. Ale použít jej můžete i při výživě vlasů zevnitř. Například v podobě kousku mandlového másla na chlebu nebo kousku jablka. Je plné zdravých tuků a bohaté na bílkoviny, obsahuje také čtyři miligramy vitamínu E na polévkovou lžíci – nebo asi 27% vaší doporučené denní hodnoty. Přidaný vitamin E působí na zvýšení růstu a udržuje vlasy lesklé a husté.

Čočka

Tato luštěnina je bohatým zdrojem bílkovin a také vitamínu B9. Ten je potřebný pro vývoj buněk a růst tkání – a to včetně vlasů. Jeho nedostatek může vést k předčasnému šedivění a vypadávání vlasů – dvě věci, díky nimž vypadáte starší, než ve skutečnosti jste.

Skořice

Skořice zlepšuje krevní oběh, přivádí kyslík a živiny do vlasových folikulů. Skořicí pasta nebo olej může také pomoci zabránit třepení vlasů.

Kvalitní hovězí maso

Pokud se vaše vlasy ztenčují, může být na vině nedostatek železa. Železo pomáhá transportovat kyslík krví do všech buněk v těle. Když železo chybí, vlasové folikuly nemají dostatek kyslíku a dostávají se do tzv „klidová fáze“. Když k tomu dojde, vlasy se uvolní a vypadnou. Přidání více železa do jídelníčku může tento proces zvrátit. Steak, hamburgery a další červené maso mají vysoký obsah železa. Pro maximální účinek spárujte potraviny bohaté na železo s potravinami obsahujícími vitamin C pro lepší vstřebávání.

Pro zdravé kosti a klouby

Špenát

Špenát je bohatý na vitamíny K. Už jeden šálek má více než 1 000 procent doporučené denní hodnoty vitamínu K, což snižuje riziko osteoporózy.

Kurkuma

Kurkuma je bohatá na antioxidanty. Kurkumin nese silné protizánětlivé vlastnosti, o kterých bylo zjištěno, že pomáhají zmírňovat bolest kloubů při cvičení a artritidě. Dalším darem je jeho schopnost narušit růst a šíření rakovinných buněk.

Silný vývar z kostí

Kostní vývar se připravuje pomalým vařením zvířecích kostí ve vodě, dokud se jejich kolagen nerozpadne na želatinu a nerozpustí se ve vodě. Jeho konzumace potom posiluje a chrání kosti a klouby, a zmírňuje bolesti spojené s artritidou.

Item 1 of 3

Pro zdravé nehty

Vejce

Díky biotinu jsou celá vejce účinnou zbraní proti stárnutí a křehkým nehtům.  

Borůvky

Antioxidanty v borůvkách pomáhají chránit vaše tělo před poškozením volnými radikály – které poškozují také vlasy a nehty. Tyto malé modré plody při pravidelné konzumaci udržují pokožku jemnou a vláčnou a nehty pevné a silné.

Pivo

Dobrá zpráva pro milovníky zlatavého moku. I pivo je díky obsahu křemíku velice prospěšnou potravinou, která posiluje křehké vlasy a nehty již po 20 týdnech. Jedno pivo obsahuje doporučenou denní dávku a bohatě vynahradí doplňky stravy.

Pro dokonalý úsměv

Cibule

I když cibulový dech nepatří k těm nejlepším vizitkám, tak i přesto cibule účinně bojuje proti bakteriím v dutině ústní. Žvýkaní syrové cibule po dobu 2-3 minut postačuje k zabití všech bakterií v ústech.

Shiitake

Tyto houby mohou bojovat proti zubnímu kazu. Přírodní cukr v houbách shiitake, lentinan, snížuje tvorbu plaku. Bojuje také proti otoku a krvácení dásní.  

Zelený čaj

Už jeden šálek zeleného čaje denně vám může zachránit zuby. Antioxidanty v zeleném čaji prospívají zdraví, zabíjí bakterie a zabraňují onemocnění dásní.

Celer

Celer díky vysokému obsahu vody a vláknité struktuře působí doslova jako přírodní zubní kartáček a škrábe zbytky jídla a bakterií z vašich zubů.

Jablka

Vysoký obsah vody a vlákniny v jablkách prospívá nejen trávení, ale i zdraví zubů. Při konzumaci jablka jsme nuceni obvykle více žvýkat a teda i tvořit větší množství slin, a tak oplachovat bakterie ze zubů. Krom toho vláknitá struktura jablka také stimuluje dásně.

Sýr

Nízký obsah cukru a vysoký obsah vápníku v sýru pomáhají chránit zubní sklovinu. Sýr také obsahuje kasein, pomalu se uvolňující protein, který pracuje na opevnění povrchu zubu.