Vodafone BrightSky

Měření

I takto může vypadat domácí násilí.

Všechny tyto příběhy jsou příběhy domácího násilí. Je těžké přiznat si, že se to týká právě mě. Ale nebojte, se vše má řešení. Násilí není vaše vina. Za násilí je odpovědný ten, kdo se ho dopouští.   Zkuste se podívat pravdě do očí. Už jen to je velmi odvážný a důležitý krok ke zlepšení situace!

Domácí násilí je závažný problém, který řeší mnoho lidí na celém světě

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se jedná o jakékoliv fyzické, sexuální, psychologické nebo ekonomické násilí mezi partnery nebo mezi členy rodiny.

Tento druh násilí je často skrytý za zdmi domovů a mnoho obětí se bojí své utrpení oznámit nebo o něm s kýmkoliv mluvit, často kvůli strachu před dalšími problémy. S týráním tohoto typu jsou spojeny předsudky, které v sobě máte možná zakořeněné i vy.

Vysvětlíme vám, jak domácí násilí vypadá, jak ho rozpoznat, koho se týká a jak tuto situaci řešit. 

Týká se domácí násilí přímo vás nebo někoho
z vašich blízkých?

Opravdu můj vztah není v pořádku?

Pokud máte podezření, že se toto téma týká vás, určitě věnujte pozornost svým pocitům a nezlehčujte je. Domácí násilí se neprojevuje jen fyzickými zraněními. V důsledku domácího násilí můžete prožívat pocity bezmoci, úzkosti, strachu, deprese, méněcennosti či izolace od okolí.

Stejně tak byste se neměli cítit být pod kontrolou. Za co utratíte své peníze, s kým se budete scházet nebo kdy půjdete na procházku, byste měli rozhodovat sami. Stejně tak žádný člověk nemusí  a neměl by snášet opakující se kritiku, urážky nebo zesměšňování. A to ani od svého nejbližšího člověka. Co se týče sexu, nikdo by na vás neměl vyvíjet nátlak a mělo by k němu dojít jen s vaším souhlasem.

Důležité je si také uvědomit, že v tom nejste sami.

I když se může zdát vykročení z takové situace jako nesmírně komplikované, existuje několik způsobů, díky kterým můžete žít šťastný a plnohodnotný život, protože si ho zasloužíte. Všichni si ho zaslouží. Vystoupit z cyklu násilí se podařilo mnoha obětem a věřte, že to zvládnete i vy!

Zkuste udělat první krok k životu bez násilí.

Jak poznat, že se někdo z vašich blízkých ve vztahu trápí? 

Každý člověk je jedinečný a projevuje se jinak. Kombinace různých forem domácího násilí se může i u vašich blízkých projevovat různě.

Zpozornět byste měli, když se člověku, kterého znáte, začne měnit chování. Může být úzkostný, podrážděný, začne se stranit, mít deprese nebo může působit apaticky. V blízkosti násilné osoby mohou měnit své chování nebo mohou působit nervózně bez zjevné příčiny.

Zbystřete pozornost i v případě, že se vám blízká osoba začne stranit aktivit, které ji před tím těšily. Pokud se vám kamarádka vyhýbá, nechodí na pilates, který jste spolu pravidelně cvičili, v parku ani v oblíbené kavárně jste ji už dávno neviděli, může také jít o projev domácího násilí. Izolace od okolního světa je jeho častým průvodním jevem. Mějte oči dokořán. Vašim blízkým to může pomoci.

Podezřelým jevem může být i neustálé ťukání do mobilu. Ano, dnes je taková doba. Pokud je však kontrolování telefonu a psaní zpráv doprovázeno nervozitou či nejistotou, může se jednat o varovný signál kontrolujícího jednání ve vztahu.

A pokud kromě toho uvidíte nějaké projevy násilí fyzického, jako jsou modřiny či škrábance, poslechněte červenou kontrolku ve své hlavě, pokuste se zjistit, kde je problém a nabídněte podporu a pomoc.

Najděte společně řešení

Pokud máte o kohokoliv obavy, nebojte se nabídnout podporu. Kdo žije v násilném vztahu, často roky čeká na to, až mu pomoc někdo nabídne. Naslouchejte. Zároveň se ovládejte a zbytečně nesuďte, nekritizujte a neodsuzujte to, čím si druhý prochází. Dejte najevo, že věříte tomu, co říká. Jen tak se nebude cítit v ohrožení a zvyšuje se tak šance, že se svěří i někomu dalšímu. Nepokoušejte se násilníka unáhleně konfrontovat. I když to myslíte dobře, mohlo by se to snadno zvrtnout a ve finále obrátit proti vám nebo ještě zhoršit situaci oběti.

Raději nabídněte konkrétní pomoc v podobě kontaktu na specializované služby a organizace věnující se této problematice..

A hlavně, když uslyšíte, že o vaši pomoc nikdo nestojí, nevzdávejte to. Občas trvá měsíce i roky, než bude vaše nabídka pomoci vyslyšena. Dejte najevo, že tu jste pořád a nabídka pomoci stále platí. 

Pomůže i aplikace Bright Sky

Stažení jednoduché aplikace pro vás může být zásadním krokem ke změně.

Najdete v ní konkrétní příklady domácího násilí, typy na bezplatnou pomoc včetně kontaktů, a především můžete v aplikaci okamžitě určit, zda jste vy nebo někdo ve vašem okolí obětí, pomocí stejného testu složeného z 12 otázek.

A navíc v aplikaci najdete i průvodce českými zákony. Pokud žijete s násilným partnerem, máte totiž mnoho práv a třeba i nárok na bezplatné právní zastoupení.

Nadace Vodafone se obětem domácího násilí věnuje soustavně již čtvrtým rokem.

Kromě provozu aplikace Bright Sky pořádá taky bezplatné workshopy Akademie proti domácímu násilí pro firmy a organizace, kde inspiruje ostatní společnosti, aby se nebály tématu věnovat. Vodafone byl totiž v roce 2019 prvním zaměstnavatelem v Česku, který zavedl interní program pomoci zaměstnancům, kteří zažívají domácí násilí. Nabízí jim například až 10 dní placeného volna, úpravu místa výkonu práce či pracovní doby a mnoho dalšího. Od té doby takových společností přibylo a zájem o téma stále stoupá.

(C) 2024 BurdaMedia Extra, veškeré kopírování obsahu bez souhlasu autora zakázáno.
Text: BurdaMedia Extra, Zdroj foto: Shutterstock, Nadace Vodafone Staňte se i vy naším dalším partnerem pro ještě lepší příběhy. Více informací pro klienty o Burda Stories hledejte na tomto místě.