DM

ŽÍT V SOULADU
S PŘÍRODOU

Co to znamená a proč je nejvyšší čas hledat nový směr a vyváženost?

Doba, klimatické podmínky a celková situace ve volné přírodě se dramaticky mění. Bohužel se však nejedná o změnu k lepšímu.

Až poslední roky ukázaly, že je třeba žít nejen přítomným okamžikem, ale začít přemýšlet také o tom, co po sobě na této planetě zanecháváme — pro své děti, další generace.
A že je na místě začít Zemi respektovat, protože je stále jedinou planetou ve vesmíru, kde můžeme žít.

Proč je čím dál častější slovo:

„NEUDRŽITELNÉ“?

37,4 MILIONU TUN

Tolik odpadu se podle tiskové zprávy Ministerstva životního prostředí vyprodukovalo v roce 2019 jen na území České republiky. Na jediného Čecha tak ročně připadá 3502 kg odpadu.

To je dost, nemyslíte? Přitom...

... až 80 % všech odpadů může být zrecyklováno. 

Řetězová reakce,
která spouští potřebu vědomého bytí

Lidské tělo v klidovém stavu během dýchání vyprodukuje v průměru 900 g oxidu uhličitého za den, tedy asi 300 kg za rok. Škodlivý oxid uhličitý díky složitému chemickému procesu do atmosféry ovšem nevypouští. Mnohem zásadnější dopad na životní prostředí má doprava. Ta už po sobě značnou uhlíkovou stopu zanechává, přičemž způsobuje takzvaný skleníkový efekt a následné klimatické změny. To je jeden z příkladů toho, jak člověk planetě škodí.

Kam se ztrácí zeleň?

Během denního svitu probíhá proces zvaný fotosyntéza, v rámci které rostliny přeměňují škodlivé látky ze vzduchu na cenný kyslík. Platí, že čím pestřejší zastoupení zelených druhů (rostlin a stromů), tím lépe.

JENŽE:

Realita je taková, že zeleně ubývá a zužuje se i její diverzita. Ve snaze získat palmový olej coby levnou ingredienci potravinářského průmyslu se kácejí deštné pralesy a vysazují jednodruhové stromy, které ovšem člověku nepřinášejí takový užitek. Právě naopak. Místo aby nám rostlinný svět pomáhal filtrovat nečistoty ovzduší, paradoxně se v něm nebezpečné látky hromadí. To však není jediný problém. Zároveň totiž vyvstává otázka: „Kdo pro nás bude produkovat kyslík, když...?“

... člověk v klidovém stavu spotřebuje 0,25 litru kyslíku za jedinou minutu. Za den tak spotřebuje až 350 litrů. Přitom stoletý listnatý strom dokáže vyprodukovat 1000 litrů kyslíku za den. Kdo bude vyrábět zásoby kyslíku pro téměř 7 miliard lidí, když se stromy kácejí?

Přesně takto vypadá neudržitelnost.

Katastrofa sice ještě nenastala, ale je nevyšší čas zatáhnout za brzdu a začít se chovat zodpovědně tak, aby opět došlo k nastolení rovnováhy mezi přírodou a civilizací. I malý krok se počítá.

Zaostřete na...

Očista a celková rovnováha hrají v životě nás všech významnou roli. Neodmyslitelnou součástí moderní společnosti je konzumní chování. Přesně tato oblast nabízí příležitost ke změně.

Jakým způsobem?

Třeba tím, že se začneme zajímat o klimaticky neutrální produkty.

Některé věci k životu prostě potřebujeme, ale můžeme kupovat takové, které procházejí bedlivou vědeckou kontrolou — od výroby přes jejich používání v běžné praxi až po likvidaci obalů. Chcete se dozvědět o možnostech odpovědného nakupování více? Kdo tento udržitelný směr podporuje?

Produkty neutrální
k životnímu prostředí?

Kdo chce žít udržitelně, kontroluje vedle původu a způsobu výroby i další aspekty, jako je země původu nebo obalový materiál. Poměrně velké množství zboží a služeb je v současnosti již klimaticky neutrální. To znamená, že dopady na klima při produkci, dopravě a spotřebě vlivem nevyhnutelného, přestože na maximální možné minimum sníženého CO₂, jsou kompenzovány nejrůznějšími projekty (například zalesňováním).

V zásadě je však nutné sledovat celý životní cyklus produktu — od získání surovin přes výrobu, logistiku a spotřebitelskou fázi až po likvidaci. Dopady produktu na životní prostředí se přitom odvíjejí od konkrétního produktu. Ku příkladu výroba toaletního papíru, při které se spotřebuje obrovské množství surovin a energie. Stejně tak použití předpírky při praní zvyšuje negativní dopady na životní prostředí.

O ekologický vývoj produktů dm usiluje už dlouhodobě. Po velkém počtu jednotlivých výrobků se dm podařilo vytvořit celou produktovou řadu, která je neutrální k životnímu prostředí. Nevyhnutelné dopady výroby a likvidace produktů na životní prostředí jsou kompenzovány v 5 kategoriích: klimatická změna, nepřirozené obohacování vod o dusík a fosfor, okyselování, oxidační smog nebo narušování ozónové vrstvy. Prostřednictvím projektů obnovy přírodních zdrojů tak dm přispívá k vyrovnání ekologické bilance.

Řada produktů neutrálních k životnímu prostředí nese název „Pro Climate“.

Téma ekologie vám možná není úplně lhostejné. Třeba jste už při svých nákupech vyměnili jednorázovou igelitku za síťovku nebo vlastnoručně vyrobenou látkovou tašku. Co se však odpovědnosti týče, bylo by jistě dobré zamezit i plýtvání samotnými obaly.

Proč je to smysluplné:

Opakovaným naplněním litrové lahve planetu nezatížíme dalšími desítkami gramy plastů. A ten, jak známo, plní nejen skládky po celém světě, ale také zamořuje světové oceány. Číhá na nás všude — často ho dokonce konzumujeme v podobě neviditelných a zdraví škodlivých mikroplastů. Omezit plast je více než žádoucí.

Došel vám šampon nebo gel na praní?

Zábava teprve začíná.

Přemýšlejte o lepším jídelníčku

(kvůli sobě i planetě)


Přísun jídla je jednou ze základních biologických potřeb. Proč si ho tedy nedopřávat v té nejlepší kvalitě, avšak s vědomím, že suroviny nebyly vypěstovány na ničí úkor?

Ať už potraviny hledáme pro sebe nebo své (nejmenší) ratolesti, u produktů dmBio můžete mít jistotu, že obsahují ty nejkvalitnější přísady pocházející z ekologického zemědělství bez použití chemických postřiků nebo umělých konzervantů.

Potýkáte se vy nebo vaši blízcí s potravinovou intolerancí, která vyžaduje například bezlepkovou dietu? V současné době už je naštěstí snadné sehnat produkty pro osoby se speciálními potřebami. Stejně tak kategorie veganských jídel, která neobsahují suroviny živočišného původu, je v nabídce dm hojně zastoupena.

Sortiment dmBio se do dnešního dne rozrostl na téměř 500 bioproduktů a stále se rozšiřuje. Před 30 lety byla dm drogerie jedním z prvních maloobchodníků v Rakousku, u kterého byly
k dostání biopotraviny. Od té doby dm nadále zvyšuje laťku kritérií pro zdravé produkty, které musejí navíc splňovat přísné ekologické standardy.

Pravidelná kontrola přísad i výrobního procesu zaručuje vysokou kvalitu produktů a splní i ty nejvyšší nároky zákazníků. Všichni výrobci pro dmBio jsou certifikovaní IFS Food (International Featured Standards je nezisková organizace, která dbá na všeobecný standard bezpečnosti potravin v obchodních řetězcích).

Pocítit přírodu na vlastní kůži

Díky odborným studiím je už několik let veřejným tajemstvím, že látky, které obsahují kosmetické přípravky, mohou přes jednotlivé vrstvy kůže prostupovat hlouběji do těla.

Zároveň platí, že přírodní kosmetika nesmí být testována na zvířatech. Čím dál více lidí se proto zajímá o složení a vývoj přípravků. Rozhodujícím kritériem už není cena daného produktu, ale jeho složení a také způsob, jakým se jednotlivé ingredience získaly.

Jdete i vy touto cestou?

Přírodu máte na dosah...

Ať už hledáte řasenku, která bude šetrná k vašim očím, nebo olejíček, kterým zhýčkáte jemnou kůži svého miminka, v dm si vyberete. Vedle populární přírodní kosmetiky alverde NATURKOSMETIK můžete vybírat z široké nabídky dalších dm značek i dodavatelských produktů.

Kouzlo udržitelné domácnosti


Domů se vracíte odpočívat, načerpávat novou energii, relaxovat a trávit čas s těmi, které milujete ze všeho nejvíc. Vaše domácnost se ale nemusí za každou cenu lesknout, hlavně když v ní zavládne příjemná atmosféra a udržitelnost.

Planeta je jen jedna a vy jste zde člověkem.

I malé krůčky se počítají. Nebojte se vykročit změně vstříc. Když se tímto směrem vydají i ostatní, přispějeme tím konečně k udržitelnějšímu způsobu života, který je tak potřebný.

(C) 2024 BurdaMedia Extra, Veškeré kopírování obsahu bez souhlasu autora zakázáno.
Text: BurdaMedia Extra, Zdroj foto: dm, Shutterstock.com, Zdroj video: dm

Staňte se naším partnerem pro lepší příběhy.
Více informací pro klienty o Burda Stories hledejte na tomto místě.